עו"ד זכיינות

הסכם זיכיון – דגשים חשובים בזכיינות

אחת הדרכים הטובות להיכנס לעולם העסקים בדלת הראשית היא זכיינות באמצעות רכישת זיכיון ברשת. במסגרת הסכם הזכיינות תמורת סכום חד פעמי ו/או תשלום שוטף הזכיין מקבל מהרשת זכות לעשות שימוש בסמלי המסחר, ניסיון, מוניטין, לוגיסטיקה ועוד. עם זאת בתחום הזכיינות לא כל הנוצץ זהב והרבה חוזי זכיינות מהווים מלכודת פתאים. לכן, רצוי להיות ערניים ולהקפיד על ליווי משפטי מטעמכם תוך שמירה על זכויותיכם וכמובן הפחתת הסיכונים כבר במעמד הסכם הזכיינות. להלן נעמוד על מספר דגשי זכיינות חשובים, אשר כדאי לתת עליהם את הדעת:

זכיינות – זיכיון עלול להיות מאד לא רווחי
גם רשת משגשגת לא מביאה בהכרח ערך לזכיינים לאחר הסכם הזכיינות. לעיתים קרובות מתברר (מאוחר מידי..) שמודל הזכיינות העסקי מציע מתח רווחים נמוך מידי עבור הזכיין תוך חשיפה לסיכון גבוה. למעשה מודל רווחי הזכיינות האמיתי מבוסס על תשלום הזכיין לרשת ואילו אתם כזכיינים במקרה הטוב לא מרוויחים ובמקרה הרע מפסידים. דוגמאות טובות לכך ניתן לראות במספר רשתות הדיסקאונט המוכרות. סיבות נוספות להפסדים בזכיינות הן שינוי במבנה השוק ומצב הביקוש בו. שוק הסלולר הוא דוגמא לשינוי קיצוני בשנים האחרונות, שוק הנדל"ן נוטה להגיב דרמטית לפיצוץ בועות, כניסת שחקנים גדולים לתחום הקמעונאות כמו "אמזון" משנה את כללי המשחק גם בזכיינות וכיוצא בזה. לכן, חשוב לבחון את כדאיות הזכיינות ובהקשר זה רצוי לפנות ליעוץ עסקי ולהכין תכנית עסקית בהתאם.

נזהרים מבלעדיות בזכיינות
יזמים רבים יעדיפו בהסכם הזכיינות לדרוש מהזכיין בלעדיות בהספקה. זה טוב ויפה כל עוד מדובר בדרישות סבירות שאינן פוגעות בתחרותיות בצורה משמעותית. מצב לגיטימי זה מקובל ברשתות מזון וכן בתחום בתי הקפה. עם זאת חומרי גלם, מוצרים וכו' שמספק היזם עלולים להתגלות כאבן ריחיים על צווארם של הזכיינים הלכודים בחוזה זכיינות מגביל המחייב אותם לרכוש את החומרים במחירים שהרשת מכתיבה. במקרים לא מעטים, המחירים הם גבוהים מהמקובל בשוק, שכן הרשת עצמה גובה מהספק עמלה על כל מכירה לזכיין. לכן, גם בהקשר זה יש לבחון מראש את הכדאיות התפעולית ולשקלל פקטור זה בתכנית הזכיינות העסקית. חשוב להבין שלפעמים לדרישות היזם יש בסיס והוא יציע לכם שירותים ומוצרים המכילים אלמנטים בלעדיים חשובים כמו מתכונים מנצחים וסודות מקצועיים שיכולים להפוך את הזכיינות לריווחית.

לא מזדרזים לחתום על זכיינות
קבלו מספר נקודות חשובות דקה לפני החתימה על חוזה זכיינות:

על זכיינות חותמים בעיניים פקוחות – רבים חושבים שאם הרשת גדולה ומוכרת אז הם בידיים טובות. מדובר בטעות, מפני שהרשת, מכובדת ככל שתהיה רואה בעיקר את האינטרס שלה. לכן, לאחר שהבנתם את דרישות הרשת ואתם מרגישים מוכנים לצאת לדרך עם חוזה זכיינות, זה הזמן לעצור את הסוסים! קחו את חוזה הזכיינות ותעבירו אותו לעו"ד זכיינות מומחה וליועץ עסקי. זכרו! לרשת יש את כל הייעוץ המשפטי והעסקי הדרוש בתחום הזכיינות. לכן, בכדי לעמוד מול הרשת בעמדה שווה עליכם להיעזר באיכויות דומות של מקצוענות, שיקול דעת וניסיון של עו"ד זכיינות.

משפרים עמדות בזכיינות – כאשר אתם חמושים בכל הייעוץ המתאים זהו גם זמן מצוין להתמקח על תנאי הזכיינות. כן. מתמקחים ומשיגים יותר גם מול רשת גדולה ומוכרת. במהלך המו"מ מתגלות אמיתות רבות ואולי החשובה שבהן היא – כמה באמת הם רוצים אתכם כזכיינים. אם הם נלהבים מידי זה צריך להדליק נורה אדומה ואם הם מציעים לכם חוזה זכיינות דרקוני זה הזמן לפרוש ולא חשוב מה עומד מאחורי זה.

זכיינות – מסירים סימני שאלה – בהתקשרות חוזית הוגנת הכול ברור. אם קיימות נקודות לוטות בערפל, יש להעלות את אלה כסייגים ולבדוק את כל מה שלא ברור מול הרשת המציעה זכיינות. את העניינים שהובהרו יש להוסיף לחוזה ו"להפוך כל אבן".

חוזה זכיינות
חוזה זכיינות טוב הוא חוזה ברור ונועד לחלץ אתכם במינימום נזקים במצבים של סכסוך זכיינות מול הרשת ובמצבים שהמציאות טופחת על פני הזכיין. יחד עם זאת, כאשר אתם בוחנים את חוזה הזכיינות חשוב לעשות את כל עבודת ההכנה מראש, במטרה להימנע מהפסדים ומהיקלעות לסכסוכים משפטיים בתחום הזכיינות מול הרשת.

תנו לאינסטינקטים שלכם לדבר
לאחר שעשיתם את כל הבדיקות ולפני החתימה הסופית על הזכם הזכיינות, זה הזמן לקחת נשימה ו"לישון על הדברים" שכן לעסקה הזאת כדאי להיכנס רק בלב שלם. קרוב לוואי שמדובר בהוצאה כספית משמעותית ביותר שהולכת להשפיע עליכם מאד. בנוסף, אתם מתחילים תקופה חדשה ואינטנסיבית שבה אתם נדרשים ללמוד הרבה ולהצליח ואת זה עושים רק באמונה שלמה.

כמי שמתמחה בזכיינות, בליווי רשתות וזכיינים מזה שנים רבות, אשמח להציע לכם את שירותיי הטובים.
לפגישת ייעוץ ללא התחייבות מוזמנים לצור קשר 

בברכה, עו"ד רפאל נבון

מחפשים עו"ד זכיינות?
קבלו ייעוץ חינם על ידי המומחים שלנו