גישור עסקי - הפתרון החכם

הליך הגישור הליך הגישור כמתווה לפתרון סכסוכים הולך וצובר עוד ועוד תאוצה עם השנים. גם המחוקק הכיר בחשיבות הרבה ובצורך הניכר בהליך הגישור ובתקנות סדר הדין האזרחי החדשות קבע, כי בכל תביעה אזרחית שתוגש לבית המשפט ושסכומה עולה על 40,000 ₪ יחויבו הצדדים בתחילה לנסות ולפתור את הסכסוך ביניהם מחוץ לכותלי בית המשפט ואם לא יצליחו בכך, תחול עליהם חובה נוספת – להתייצב בפני מגשר לפגישת מהו"ת (פגישת מידע, היכרות ותיאום) על מנת לבחון את האפשרות של פתרון הסכסוך באמצעות הליך גישור.

המשמעות היא שחלק ניכר מבעלי הדין ייאלצו ממילא לבחון את הליך הגישור כבר בשלב הראשוני של ההליך המשפטי, אך יהיה זה כבר לאחר בזבוז משאבים ניכרים של – עלות עורך דין, תשלום אגרת בית משפט, עלות הגשת כתבי טענות משפטיים, ומספר חודשים של התנהלות בהליכים מקדמיים מנהליים כגון החלפת מסמכים כיוצא בזה. דעת לנבון נקל – כי טוב יעשו ניצים לסכסוך, אם יקדימו ויפנו בהסכמה לגישור, בטרם יפנו לערכאות.

אמנם – בלהט הסכסוך, מתקשים הצדדים לרוב, לקיים הידברות ביניהם, וממילא לנסות ולהסכים על קיומו של הליך גישור. יש איפוא לקוות, כי מאמר קצר זה, יבהיר לשני הצדדים, כי זהו באינטרס המשותף של שניהם, לתת הזדמנות להליך הגישור, לפני שכדור השלג מתחיל את גלגולו. אז מהם היתרונות שבהליך הגישור ? על כך אעמוד בפרק הבא.

היתרונות בהליך הגישור

רבות נכתב על הליך הגישור ולא כאן המקום להרחיב את היריעה. אלו הם היתרונות העיקריים של הליך הגישור על פני האלטרנטיבות האחרות לפתרון סכסוכים – בית המשפט או בוררות:

  1. הליך מהיר ויעיל – לרוב מסתיים בישיבת גישור אחת או מספר ישיבות בודדות. זאת לעומת חודשים ושנים של הליכים בבית משפט ואפילו בבוררות.
  2. הליך זול משמעותית – עלות ניהול הליך גישור הינה משמעותית זולה יותר מניהול הליך משפטי. התשלום למגשר הינו על פי שעות העבודה שהשקיע בתיק. לעומת זאת, בהליך משפטי נדרשים בעלי הדין לשלם לעורכי הדין עבור הליווי משך כל ההליך. בבית המשפט נדרש התובע גם לשלם אגרה בהתאם לשיעור תביעתו.
  3. זמינות – ניתן לקיים את הגישור במועדים הנוחים לכל הצדדים, בקצב שמוכתב על ידי הצדדים והמגשר. בשונה מבית המשפט שיומנו עמוס לעייפה, יומנו של המגשר פנוי ומאפשר יותר זמינות ומיידיות.
  4. ההליך הינו רצוני לחלוטין, ומבוסס כולו על הסכמת הצדדים – הליך הגישור הינו הליך וולנטרי הדורש את הסכמת הצדדים לאורך כל ההליך. הצדדים (וגם המגשר) (יכולים להפסיק את הליך הגישור בכל שלב.
  5. מעורבות הצדדים בגיבוש הפתרון ופתרונות יצירתיים – בהליך הגישור הצדדים הם אלה שמציגים בעצמם את הסכסוך מנקודת מבטם, והם אלו שבסופו של דבר מרכיבים ויוצרים יחד את הפתרון המוסכם, המבטא את הסכמות הצדדים. המשמעות היא גם, כי לעיתים ניתן להגיע לפתרון יצירתי, המשלב אלמנטים נוספים ואינטרסים מחוץ למסגרת הצרה של הסכסוך הספציפי. את ההסדר המוסכם ניתן להגיש לבית המשפט, על מנת שינתן לו תוקף של פסק דין.
  6. סודיות וחיסיון – הליך הגישור הוא סודי ודיסקרטי, ואינו פומבי. כל מה שקורה ונאמר בחדר הגישור נשאר בחדר הגישור. הצדדים והמגשר מחויבים בסודיות. בנוסף חל חיסיון על פי חוק על כל הדברים שנאמרו והחלפו במסגרת הגישור, באופן שאף צד לא יוכל להציג זאת כראייה במשפט. הסודיות והחיסיון נועדו כדי לאפשר אווירה פתוחה והסרת חששות וחסמים, מפני חשיפת מידעים ומפני העלאת פתרונות והצעות פשרה.
  7. נייטרליות והעדר ניגוד עניינים – המגשר מחויב באובייקטיביות וניטרליות. כלומר, המגשר אינו מייצג אף צד לסכסוך או את האינטרסים שלו, אלא תפקידו לסייע לצדדים לנהל את המו"מ ביניהם בצורה היעילה והמהירה ביותר שתוביל להסדר גישור מיטבי לכל הצדדים לסכסוך.
  8. אווירה נעימה ונינוחה – הליך הגישור מתנהל בנועם ובאווירה לא פורמלית. זאת בשונה מבית המשפט שם נשמעים ונחקרים על דוכן העדים. הליך הגישור גם לא כפוף כמובן לסדר דין או לדיני הראיות.

זהות המגשר

מובן כי לזהות המגשר ישנה חשיבות רבה להליך הגישור ולתוצאותיו. רצוי, כי המגשר יהיה בעל ניסיון ורקע בתחום הסכסכוך, כמו גם ניסיון בניהול הליכים משפטיים.

גישור אצל עו"ד רפי נבון

עו"ד נבון הינו בעל ותק וניסיון של כ- 25 שנים בניהול סכסוכים עסקיים, מסחריים ונדל"ניים, לרבות בתחום הזכיינות. עו"ד נבון הינו בעל תעודת מגשר מוסמך. לכל מי שהשתכנע ומעונין לקיים הליך של גישור – דלתנו פתוחה בפניו, ונשמח לסייע.

שלכם בברכה,

עו"ד ומגשר רפאל נבון

יש לך מקרה משפטי מאתגר?
קבל ייעוץ חינם על ידי המומחים שלנו